Oświetlenie obrazów na ścianie
Po wielu dniach, a może i miesiącach poszukiwań znalazłeś w końcu obraz, który chcesz wyeksponować w swoim salonie. Prawdopodobnie zawieszenie obrazu to będzie już ostatni etap - przysłowiowa „wisienka na torcie”, która zakończy dzieło urządzania wymarzonego wnętrza.
Odpowiednie oświetlenie obrazu odgrywa ogromną rolę przy prezentacji obrazu. Dzięki właściwym technikom obraz można subtelnie wyróżnić. Taka dekoracja ścian z pewnością przykuje uwagę widza!
Jak oświetlić obraz? Wskazówki
1. Kąt padania światła - dobór lamp
Przy oświetlaniu obrazu sugerowany kąt padania światła wynosi 30 stopni. Taki kąt zmniejsza odblaski lub współczynnik odbicia. Pokrywa światłem całość obrazu. Aby uniknąć rzucania cieni przy większej ramie, dodaj 5 stopni do kąta. Aby zaakcentować teksturę obrazu, odejmij 5 stopni. Pod względem technicznym najbardziej przydatne są reflektorki, których konstrukcja umożliwia regulowanie kąta światła.
2. Rodzaj oświetlenia
Oświetlenie obrazu powinno być trzy razy jaśniejsze niż światło w pomieszczeniu. Taki efekt można to osiągnąć, dobierając odpowiednią intensywność i barwę światła. Obraz będzie się prezentował w swoich naturalnych, rzeczywistych kolorach przy źródle światła o wskaźniku oddawania barw (CRI) ma maksymalną wartość 100. W oświetleniu domowym minimalna, zalecana wartość wskaźnika oddawania barw powinna wynosić więcej niż 80.
Jak oświetlić obraz na ścianie? Zdecydowanie najlepszym wyborem są diody LED.
Dostępne w ciepłych i chłodnych temperaturach barwowych. Wydzielają niewiele promieniowania ultrafioletowego, które prowadzi do wyblaknięcia kolorów. Światło LED generuje też niższy poziom ciepła, co ma znaczenie w przypadku małego dystansu względem obrazu.
3. Ochrona obrazu
Bezpośrednio padające światło słoneczne na obraz może doprowadzić do jego wyblaknięcia. Ta sama zasada odnosi się do oświetlenia fluorescencyjnego, która emituje wysoki poziom energii ultrafioletowej.
Oświetlenie obrazów na ścianie - zwróć na to uwagę!
Jeżeli nasze uwagi są zbyt skomplikowane i trudne do realizacji. Nie martw się! Kwestia oświetlenia obrazów na ścianie, podobnie jak sama sztuka podlega jedynie gustowi każdego kolekcjonera.
Może też jesteś posiadaczem obrazów na płótnie z Galerii w Chmurach, które już rozświetlają wnętrza. Nowatorska technika realizacji obrazów, przy użyciu odbijających światło kryształków pozwala na uzyskanie efektów świetlnych. Zapraszamy do zapoznania się z tą metodą.
Ciekawe porady dotyczące doboru oświetlenia do obrazów. Warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową i sposób montażu
Dzięki za fajne wskazówki! Teraz wiem, jak odpowiednio podświetlić moje ulubione obrazy w salonie.
Dobry artykuł