19.07.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Postrzeganie kolorów. Kto widzi lepiej?

  • Percepcja kolorów
    Percepcja kolorów

 

Postrzeganie kolorów to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj przeciętny człowiek jest w stanie rozróżnić około miliona kolorów i ich odcieni. To wspaniała umiejętność naszego ciała, wykorzystywana jest w ograniczonym zakresie.

Okazuje się, że kobiety są w stanie lepiej spożytkować ten dar natury. Lepsza percepcja kolorów, wpisana w ich DNA jest wynikiem ewolucji. W pradawnych czasach, kiedy mężczyźni polowali, kobiety zajmowały się zbieractwem. Umiejętność rozróżnienia wszystkich odcieni barw miała fundamentalne znaczenie przy wyborze jadalnych oraz bezpiecznych dla zdrowia owoców, warzyw, ziół i roślin.
Zdolność odróżniania barw w trzech kanałach barwnych (trichromatyzm), u naszych praprzodków wytwarza się około 20 mln lat temu. Dzienny tryb życia przyczynia się do skoncentrowania się na kolorach otoczenia.

Dodatkowym zmienną w widzeniu barw jest pora roku lub aktywność w ciągu dnia. Osoby, które spędzają czas przy sztucznym oświetleniu, znacznie częściej w odbiorze kolorów eliminują żółty kolor. Z kolei miłośnicy wczesnego wstawania i przebywania w świetle dziennym częściej „dodają” tę barwę. W zależności od sezonu zmienia się również nasza interpretacja barw. W okresie zimowym kolor żółty jest inaczej odbierany, niż w dzień słoneczny, kiedy w otoczeniu królują barwy zieleni.

Dla osób, które nie są pewne swojej interpretacji barw, mamy dobrą wiadomość. W Galerii w Chmurach dominują obrazy o stonowanej i naturalnej kolorystyce, uniwersalnej dla większości pomieszczeń. Dodatkowym atutem wszystkich motywów jest precyzyjnie wykonany rysunek. Delikatne barwy jedynie podkreślają charakter i styl obrazu.