29.05.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Madera - wyspa ptaków

 

Madera to wyjątkowe miejsce dla miłośników natury - od wybrzeża morskiego po najwyższe szczyty górskie.

Na wyspie występuje egzotyczna roślinność, której wartość jest doceniona. Większość powierzchni Madery jest naturalnym rezerwatem ekologicznym. Obszary chronione obejmują las Laurissilva na Maderze, rezerwaty przyrody Garajau i Rocha do Navio, oraz rezerwaty przyrody na wyspach Desertas i Selvagen. Najbardziej znany jest las Laurissilva, który od 1999 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspa jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych zasobów archipelagu. Bogactwo wyspy jest wyjątkowe ze względu na różnorodność fauny i flory, z rzadkimi i unikalnymi gatunkami na świecie.

Szczególnie wyróżniają się ptaki. Umiarkowany klimat i gęsta roślinność tworzy dla nich idealne siedlisko. Dużym zaskoczeniem dla odkrywców Madery w 1419 roku, był fakt, że jedynymi zwierzętami występującymi na wyspie były ptaki i endemiczna jaszczurka Lacerta dugesii.

Do dziś kilka endemicznych gatunków i podgatunków z Madery i Makaronezji integruje i wzbogaca ten ekosystem. Obserwacja ptaków na Maderze umożliwia zapoznanie się z gatunkami morskimi oraz lądowymi. Daje unikalne doświadczenie zanurzenia się w cennym dziedzictwie przyrodniczym archipelagu.