28.09.2023 - Czas na nowoczesne obrazy

Żuraw zmienny jest...

Żuraw zmienny jest...

Obrazy Galerii w Chmurach z motywem lecących żurawi przywołują wspomnienie wiosny, kiedy ptaki te zlatują do Polski, by tu spędzić lato i odchować młode.

Ich obecność można już zaobserwować od połowy lutego do połowy marca. Pojawiają się wcześniej od bocianów o 2-3 tygodnie. Wiosenne przeloty żurawi trwają do połowy maja.

Dziś ze względu na zmiany klimatyczne i wyraźne ocieplenie klimatu niektóre żurawie wykazują coraz większą chęć do zimowania w Polsce. Takie zachowanie ptaków ma swoje zalety i wady. Z jednej strony ptaki nie są narażone na niebezpieczny, wyczerpujący lot, z drugiej strony ich naturalny cykl zostaje zakłócony.

Skupmy się jednak na pozytywach. Obecnie w Polsce są miejsca, w których podwaja się liczba żurawi. Jeszcze w latach 80. w całym kraju żyło ledwie 800 par. W 2019 podczas monitoringu miejsc noclegowych w Polsce naliczono aż 137 tysięcy osobników. Coraz większą liczebność obserwuje się w całej Europie. W Polsce dodatkowym atutem uprawa kukurydzy. W okresie zimy ptaki znajdują pożywienie na pozostawionych ścierniskach.

Czas pokaże, czy żuraw w Polsce stanie się popularnym, domowym ptakiem, którego będziemy mogli podziwiać z bliska. Mamy nadzieję, że tak się stanie.

W Galerii w Chmurach proponujemy codzienne obcowanie ze sztuką, która prezentuje żurawia w charakterystycznych pozach — locie, tańcu.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com