29.05.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Twój ulubiony kolor, a wybór obrazu

  • Tryptyk w kolorze niebieskim
    Tryptyk w kolorze niebieskim

Czy Twoim ulubionym kolorem jest kolor niebieski?

Od czasu najwcześniejszych zarejestrowanych badań nad kolorami, które miały miejsce w 1800 roku trwa nieprzerwanie dominacja barwy niebieskiej. Większość ludzi kojarzy ten kolor z widokiem czystego nieba lub bezkresnego oceanu. To kolor wakacji, relaksu i spokoju. W 1993 roku producent kredek Crayola przeprowadził eksperyment wśród amerykańskich dzieci dotyczącą wyboru ulubionego koloru kredki. Największym powodzeniem cieszył się kolor standardowy niebieski i jego odcienie. Siedem lat później firma powtórzyła badanie. Na pierwszym miejscu ponownie znalazł się klasyczny niebieski, a w pierwszej dziesiątce znalazło się sześć innych odcieni niebieskiego. Zwycięstwo koloru niebieskiego nie jest zaskoczeniem również w środowiskach naukowych. Profesor nadzwyczajny Lauren Labrecque na Uniwersytecie Rhode Island, od wielu lat bada wpływ koloru na zachowania konsumenckie. Na swoich zajęciach często prosi studentów o podanie nazwy swojego ulubionego koloru. "Mam już przygotowany slajd z napisem: 80% z was wybrało kolor niebieski” - mówi im Labrecque.

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze preferencje, w dużej mierze z powodu naszych doświadczeń w otaczającym nas świecie. Osoby obserwujące naturę, instynktownie zsynchronizują swoje wybory szczególnie do zmieniających się pór roku. Jesień sprzyja faworyzowaniu barw czerwonych i żółtych. Nasze preferencje kolorystyczne kształtuje również kultura, tradycja i doznania indywidualnie postrzegane przez każdego z nas. Różnicę zachowań widać w trendach wystroju wnętrz. Odcienie beży, bieli, brązu i szarości okazują się w praktyce najbardziej odpowiednie. Oddają wrażenie przytulności, harmonii i spokoju. Przy wyborze obrazów klienci kierują się zbliżoną kolorystyką do otoczenia.

A co z kolorem niebieskim w naszych domach?

No cóż, prawdopodobnie traktujemy go bardziej jak marzenie o wiecznych wakacjach niż partnera w codziennym życiu. Wybór klientów Galerii w Chmurach nie wskazuje na dominację obrazów w tonacji niebieskiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się obrazy z Serii Wodnej, szczególnie z motywem żurawi i traw. Miłośnikom odcieni koloru niebieskiego polecamy również Serię niebieską. Niezależnie od wyboru kolorystyki obrazy Galerii w Chmurach są zawsze związane z naturą, energią i przestrzenią. Ten stan nigdy się nie zmieni.