19.07.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Ważka na obrazach - motyw i symbolika

  • Symbolika ważki
    Symbolika ważki

Oglądając obrazy tryptyki do salonu w Galerii w Chmurach najczęściej skupiamy się na jej głównych bohaterach - żurawiach z rozpostartymi skrzydłami, lecącymi wśród chmur. Spektakularny lot ptaków w oddali zawsze zwraca uwagę widza. To moment, w którym zatrzymujemy się, chcąc dosięgnąć nieba i wolności. 

W międzyczasie, kiedy poświęcamy nasz czas na „przebywanie w chmurach” warto mieć świadomość, że na dole, wśród traw również toczy się interesujące życie. Dlatego tak często wykorzystywana jest ważka na obrazach. Na wciągnięcie ręki mamy możliwość przeżyć równie wspaniałe chwile. 

 

Ważka w malarstwie i jej znaczenie

 

W Galerii w Chmurach staramy się zmieniać perspektywę spojrzenia widza. W naturze wszystkie stworzenia są interesujące. Czasami te najmniejsze wykazują najbardziej niezwykłe formy - jak symbol ważki.

Zachęcamy do obejrzenia dwóch wybitnych filmów: Makrokosmos – Podniebny taniec – film dokumentalny z 2001 roku, ukazujący życie ptaków oraz Mikrokosmos - pokazany z perspektywy owadów z 1998 roku. Te filmowe dzieła doskonale przeniosą nas do świata ptaków i owadów. Całkowicie zmienią naszą wyobrażenie o otaczającym nas świecie, pełnym ptaków, których trudno jest sięgnąć i owadów, które trudno jest zauważyć, np. motyw ważki.

 

Motyw ważki na obrazach

 

Po obejrzeniu filmów zapraszamy Państwa na naszą stronę z obrazami, na której jest wiele podobnych motywów.

Seria Insekty jest tryptykiem zainspirowanym owadami - ważka na obrazach. Pomijane, czasami wręcz przeganiane w naszej kolekcji odgrywają ważną rolę. Motywy ujęte w abstrakcyjnym stylu stanowią bardzo oryginalną dekorację do wnętrz.