19.07.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Motyw i symbolika konia na obrazach

 • Koń arabski wystawa
  Koń arabski wystawa

Jesteśmy ciągle jeszcze w letnim nastroju wakacyjnym: przed, w trakcie lub krótko po urlopie. Wracamy więc często do myśli o otaczającej nas NATURZE. Jej  istotną częścią jest świat zwierząt, który fascynuje, inspiruje, uspokaja. W ciągu wieków zmieniał się bardzo stosunek ludzi do zwierząt. Dzisiaj jest dla nas oczywiste, że zwierzę odbiera wiele bodźców podobnie jak my: odczuwa radość, smutek; przywiązuje się i kocha. 

 

Konie w malarstwie - symbolika

 

Wśród ulubieńców człowieka, na samym szczycie znajduje się koń. Z dwóch powodów. Ten nieparzystokopytny, roślinożerny ssak  towarzyszy nam od prehistorii. Odegrał znaczącą rolę w rozwoju cywilizacji. Służył jako główna siła robocza w rolnictwie i leśnictwie, przez stulecia jako jedyny środek transportu, czasem przesądzał losy bitew (w Polsce szczególne szczycimy się tradycjami kawaleryjskimi). Jaka jest symbolika konia? Jest on postacią uniwersalną i egalitarną – w takim samym stopniu towarzyszył władcom i chłopom, elitom i zwykłym ludziom. Już od dawna potrafiliśmy to zwierzę docenić i chronić – w Statucie Litewskim z 1529 roku za zabicie tarpana bez zezwolenia groziła kara śmierci! Współcześnie, zaczynamy na nowo odkrywać i wykorzystywać konie. Widzimy je nie tylko w sporcie (kilka konkurencji olimpijskich), ale i w turystyce, rekreacji i na polu hobby. Najszlachetniejszy i najpiękniejszy przekaz stanowi hipoterapia. Obecność konia w sztuce to odrębny, rozległy wątek…. Drugi powód miłości człowieka do konia to wzajemne podobieństwa. Jesteśmy mądrzy, silni (tak nam się przynajmniej wydaje), uparci (to na pewno) oraz … podzieleni prawie po równo na zimnokrwistych i gorącokrwistych … Dlatego tak czesto wykorzystywany jest motyw konia na obrazach.

 

Motyw konia na obrazach

 

Czy można konia podziwiać lub nawet mieć? Oczywiście. Podziwiać w mnożących się jak grzyby po deszczu ośrodkach jeździeckich, stadninach, agroturystykach czy hodowlach i rezerwatach (np. w Popielnie, Zielonym Ostrowie k. Węgorzewa, Roztoczańskim i Biebrzańskim Parku Narodowym – konik polski). Żeby mieć konia w naturze trzeba go kupić i się o niego troszczyć. Można też konia mieć bez większych zobowiązań i z dużą satysfakcją – jest dostępny w przepięknych kreacjach artystycznych Galerii w Chmurach na stronie z tryptykami Seria Wiedeń i Seria Wiedeń 2. Przedstawiany konie w malarstwie przeważnie w swej charakterystycznej, dynamicznej pozie – w galopie, z rozwianą grzywą - obraz konia na płótnie. Robi wrażenie, ponieważ mistrzowska kreska pokazuje drgnienia potężnych mięśni, ruch i piękno. Postacie koni arabskich wykonane są z użyciem pyłu i złota, lekkość ich biegu i poczucie smagającego wiatru nas samych unosi w wyjątkowy obszar doznań. Sprawdź obraz z koniem arabskim. Klasyczny obraz na ścianę w bielach i szarościach będzie ozdobą każdej przestrzeni, zaś czerń grafiki zaskoczy niejednego konesera. Możemy więc bez konieczności opuszczania naszych domowych pieleszy obcować ze sztuką, która przedstawia jedno z najbardziej fascynujących zwierząt - motyw konia. Bo przecież KOŃ jaki jest? …. każdy widzi – po prostu piękny!!!

 • Koń arabski aukcja
  Koń arabski aukcja
 • Seria Wiedeń. Tryptyk z końmi arabskimi
  Seria Wiedeń. Tryptyk z końmi arabskimi
 • Seria Wiedeń 2. Czarno-biała seria dla miłośników koni
  Seria Wiedeń 2. Czarno-biała seria dla miłośników koni
 • Pokaz i ocena koni arabskich
  Pokaz i ocena koni arabskich
 • Pokaz i ocena koni arabskich
  Pokaz i ocena koni arabskich
 • Pokaz i ocena koni arabskich
  Pokaz i ocena koni arabskich